U međunarodnom partnerskom projektu Zelena oaza (Green oasis) sudjelovat će 150 poljoprivrednih proizvođača a njegova je ukupna vrijednost 534.127,62 eura. Projekt je predstavljen 6. veljače 2013. u prostorijama HKD Napredak-Zagreb u Bogovićevoj ulici u Zagrebu. Provode ga HKD Napredak Sarajevo s podružnicama Odžak i Modriča; zaklada Otvorena kuća – Centar za mir i kulturu dijaloga u Garevcu (BiH) i Srednja škola Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu (RH)
Pripremio: Prsten
Partnerski projekt Zelena oaza (Green oasis) osmišljen je kao potpora mjerama povratka izbjeglih i raseljenih osoba iz Bosanske Posavine, stanovnicima i povratnicima u Bosansku Posavinu, s ciljem razvijanja ukupnog poljoprivrednog potencijala plodnog posavskog tla. O glavnim informacijama, aktivnostima i krajnjim korisnicima projekta prezentaciju su održale voditeljica Zaklade Otvorena kuća u Garevcu Slavica Šerić i Andrijana Parić, stručnjakinja za EU fondove.
Projekt se financira u okviru programa IPA-e prekogranične suradnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine u iznosu od 85 posto sredstava. Preostalih 15 posto osiguravaju partneri u projektu Otvorena kuća i Srednja škola Matija Antun Reljković. Ugovor je potpisan 10. prosinca 2012., a traje 24 mjeseca, pa se može reći da je nakon dugotrajne procedure za prijavu i odobrenje, projekt tek na početku provedbe.
Cilj projekta Zelena oaza je razvijanje prekograničnog područja jačanjem malog i srednjeg poduzetništva u poljoprivrednoj proizvodnji i srodnim djelatnostima u Posavini: Bosanskoj Posavini i Brodsko-posavskoj županiji kroz istraživanje, razvoj i transfer znanja te uvođenje novih tehnologija u poljoprivredi, izgradnja zgrade "Banke sjemena“, stvaranje edukacijsko-istraživačkog i savjetodavnog centra za veliki krug korisnika projekta na širem području Bosanske Posavine, razvijanje ekološke i organske poljoprivrede.
Tijekom trajanja provedbe u proces će biti uključeno 150 poljoprivrednih proizvođača s naglaskom na malim i srednjim poduzećima i obiteljskim gospodarstvima. Korisnici će dobiti informacije kako uzgajati i plasirati profitabilne poljoprivredne kulture, kako se usmjeriti na eko- proizvodnju i povećati svoj prihode, dobit će pristup do kvalitetnih sadnica i procesa upravljanja kvalitetom.
Provodit će se informiranje o inovativnim poljoprivredno-tehnološkim metodama i eko- poljoprivredi. Učenici škole dobit će najviša suvremena znanja o poljoprivrednom poslovanju. Osposobit će se 14 trenera koji će dalje prenositi znanja o povećanju konkurentnosti lokalne poljoprivrede. Stanovništvo projektom obuhvaćenog prostora razvit će svijest o dodanoj vrijednosti i mogućnostima inovativne poljoprivredne proizvodnje.
Projekt je otvoren svim zainteresiranim postojećim i potencijalnim poljoprivrednim proizvođačima: obiteljskim gospodarstvima, zadrugama, učenicima i studentima, ženama, nezaposlenima, stručnjacima i volonterima.
Pokazni nasadi u Garevcu
Zaklada Otvorena kuća u Garevcu, općini Modriča, osnovana je 2006. godine. Danas djeluje u prostorijama više od 100 godina stare, u ratu potpuno srušene, Osnovne školeVladimira Nazora. Škola je obnovljena sredstvima iz prijavljenih projekata stranim zakladama. Višegodišnje praktično iskustvo stečeno u organizaciji edukacija, radionicama, pokaznim nasadima i znanju koje su stekli uspješno primjenjuju u izradi sve složenijih i vrjednijih projekata u kojima sudjeluje sve veći broj stručnjaka, a namijenjeni su sve većem broju korisnika. Voditeljica Zaklade Otvorena kuća – Centra za mir i kulturu dijaloga u Garevcu Slavica Šerić kazala je kako osim edukacija o novim tehnologijama, kvalitetnih sadnica, korisnici vole učiti u pokaznim nasadima na konkretnim primjerima.
Nakon prezentacije razvila se zanimljiva rasprava u kojoj su sudjelovali stručnjaci iz različitih grana prirodnih i društvenih znanosti, te gospodarstvenici zainteresirani za uključivanje u proces provedbe projekta. Projekt je izazvao veliko zanimanje svih nazočnih te su obećali dati potporu i pomoć u provedbi projekta u iduće dvije godine.
Više informacija o projektu može se dobiti na sljedećim kontaktima:
Bosna i Hercegovina
e-mail: [email protected]; [email protected]
Tel: 00387 53 874 162
Mob: 00387 61 882 625, Ivan Kamenjašević, koordinator projekta
Hrvatska
e-mail: [email protected]
Mob: 00385 91 500 3837, Ivana Petrošanec-Pišl, voditeljica projketa