stu

Prstenovci u Vukovaru na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata

Iako ih je kiša pratila cijelo vrijeme, povezani snagom zajedništva prstenovci su sudjelovali u tužnoj ali ponosnoj Koloni sjećanja te odali počast žrtvama Vukovara, a u mislima i molitvama s njima su bili svi koji tog dana nisu mogli biti u Vukovaru i Škabrnji, čije se žrtve s posebnim pijetetom prisjećamo

U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, članovi Udruge Prsten sudjelovali su 18. studenog 2022. u komemorativnom programu pod nazivom "Vukovar – mjesto posebnog pijeteta".

Nakon dvije pandemijske godine, program je ponovno održan u krugu vukovarske bolnice, koja odnedavno nosi ime Nacionalna memorijalna bolnica “Dr. Juraj Njavro”, po poznatom ratnom kirurgu i zapovjedniku ratnog saniteta u Vukovaru. Kolona sjećanja, u kojoj su među desecima tisuća građana iz cijele Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine bili i prstenovci, prošla je i novoimenovanom Ulicom Vesne Bosanac, legendarne vukovarske heroine, ratne i poslijeratne ravnateljice vukovarske bolnice. Hodajući ulicama Vukovara, Kolona sjećanja prošla je i uz Vukovarski vodotoranj, simbol otpora, hrabrosti i ustrajnosti hrvatskih branitelja u obrani Vukovara, u čijoj su obnovi, uz Vladu i državne institucije, sudjelovali i brojni građani, među  kojima i Udruga Prsten.

Nakon sudjelovanja u Koloni sjećanja, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata izaslanstva su odala počast svim hrvatskim braniteljima i civilima poginulim, ubijenim i nestalim u velikosrpskoj agresiji na Vukovar 1991. godine. Molitvu za žrtve iz Domovinskog rata predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, a misno slavlje za sve žrtve Domovinskog rata mons. Zdenko Križić, gospićko–senjski biskup.

U ime Udruge Prsten kod središnjeg križa svijeće su zapalili predsjednik Ogranka Sveta Nedelja Pavo Ćorluka i predsjednik Ogranka Novi Zagreb Ivan Marčeta, a uz njih su bili prstenovke i prstenovci svih generacija. Iako ih je kiša pratila cijelo vrijeme, povezani snagom zajedništva sudjelovali su u tužnoj ali ponosnoj Koloni sjećanja te odali počast žrtvama Vukovara, a u mislima i molitvama s njima su bili svi koji toga dana nisu mogli biti u Vukovaru i Škabrnji, čije se žrtve s posebnim pijetetom prisjećamo.

DOBRODOŠLI NA STRANICE UDRUGE PRSTEN

Udruga Hrvata BiH Prsten utemeljena je 9. listopada 2005. godine na Izbornoj skupštini u Zagrebu pod nazivom Udruga bosanskih Hrvata Prsten. Koncipirana je na regionalnom principu predstavnika općina Bosanske Posavine i Srednje Bosne. Udruga 2018. godine mijenja naziv u Udruga Hrvata BiH Prsten. Udruga je organizirana kao nevladina, nepolitička, neprofitna organizacija, a financira se članarinama, sponzorstvima i donacijama dobrih ljudi.

NAŠA VIZIJA
Udruga PRSTEN vodeća je nepolitička i neprofitna Udruga u Hrvatskoj za promicanje i zaštitu tradicije, kulture, gospodarske suradnje, druženja i humanitarnog djelovanja Hrvata u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u cilju očuvanja temeljnih vrijednosti i jedinstva hrvatskog naroda i njegova prosperiteta.

VRIJEDNOSTI KOJE NAS POVEZUJU
veličina u jednostavnosti, zajedničko podrijetlo, povijest, duh, mentalitet, sličan sustav vrijednosti i načela, solidarnost i spremnost na podršku, njegovanje tradicije kraja iz kojeg dolazimo, humanitarno i karitativno djelovanje, gospodarsko povezivanje i nastup, ulaganje u znanje i obrazovanje, investiranje u razvoj pasivnih područja i tvrtki s tih prostora.

KAKO POSTATI ČLAN UDRUGE

Članom može postati svaka osoba koja prihvati Statut Udruge "Prsten". Naša vrata su otvorena za sve ljude velikog srca i dobrih namjera, zato nam se pridružite! Prvi korak prema punopravnom članstvu je ispunjavanje on-line pristupnice, ovdje na našoj web stranici, koju možete pronaći u izborniku"članstvo" ili možete osobno doći u prostorije Središnjeg ureda Udruge ili tajništva Podružnice. Godišnja članarina iznosi: 50,00 kn za fizičke osobe, dok za pravne subjekte iznosi 1.800,00 kn za trgovačka društva, 900,00 kn za obrte.

NAČIN PLAĆANJA ČLANARINE:

Primatelj:
Udruga Hrvata BiH Prsten
Gajeva 2

Broj žiro-računa primatelja:

ili

Privredna banka Zagreb

Za uplate iz inozemstva:

IBAN: HR03 2390 0011 1003 2824 1,Valuta: € SWIFT: HPBZHR2X

Poziv na broj odobrenja: datum rođenja (ddmmgggg)
Opis plaćanja: članarina za godinu
Uplatitelj: vidljivo napisati ime i prezime

DONIRAJTE ZAKLADI PRSTEN

Donacije koje će pomoći radu naše ZAKLADE
možete uplatiti na

Zaklada "Prsten" Račun broj: IBAN: HR73 2390 0011 1003 4900 0

Na čemu Vam od srca zahvaljujemo!