ruj

Prstenovci iz Osijeka na obilježavanju obljetnice oslobođenja Jajca

Povodom obilježavanja 26. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maestral i oslobođenja hrvatskog kraljevskog grada Jajca, predstavnici osječke podružnice Udruge Prsten krenuli su 13. rujna 2021. u ranim jutarnji satima iz Osijeka u Jajce kako bi odali počast poginulim jajačkim braniteljima. Imena njih 195 uklesana su u spomenik kod kojeg su brojna izaslanstva položila vijence.

Grad Jajce, u  kojem je okrunjen posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević, tijekom velikosrpske agresije na Bosnu i Hercegovinu okupiran je, a nakon trogodišnje okupacije u VRO Maestral Jajce su 13. rujna 1995. oslobodile snage Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane te Specijalne policije tadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne. ”Bosna je samo jednom šaptom pala, i to se više nikad ne smije dogoditi. Skupo smo platili slobodu ovog grada. Koštala je toliko života i krvi naših najboljih sinova. Ne želimo uopće razgovarati o tome čiji je. Naš je ovo grad! Mi smo ga oslobodili, mi smo mu slobodu donijeli,” istaknuo je u svojem obraćanju na prigodnoj svečanosti general zbora HVO-a Stanko Sopta, ratni zapovjednik hrvatskih snaga u bitki za oslobođenje Jajca.

”Dolaskom u Jajce i ovaj smo put pokazali veliko bosansko srce i dušu, ponosni što smo ponovno odali počast palim braniteljima. Ne smijemo zaboraviti naše korijene ni teško vrijeme u kojem je izvojevana sloboda, a bosanski Hrvati vraćeni na svoja ognjišta,” kazala je predsjednica Podružnice Osječko-baranjske županije Ana Stanić, izrazivši zadovoljstvo što su prstenovci i ove godine sudjelovali na obilježavanju obljetnice oslobođenja Jajca.