lip

Okrugli stol Foruma mladih o Prstenu

U organizaciji Foruma mladih Udruge Prsten 30. lipnja 2020. u prostorijama tvrtke AutoZubak u Sesvetama održan je okrugli stol na temu kako mladi doživljavaju Prsten te kako poboljšati rad Udruge.

Uz predstavnike Foruma mladih, nazočili su predstavnici drugih klubova i tijela Udruge, a sve ih je na početku pozdravio predsjednik Udruge Pavo Zubak koji je istaknuo važnost stalnog pomlađivanja Udruge i njihova uključivanja u tijela upravljanja te je pozvao mlade na proaktivno djelovanje.

Kako članovi Foruma mladih doživljavaju Prsten, njihov stav o funkcionalnosti i korisnosti Udruge te odnosu juniora i seniora Prstena, kao i planiranje budućih aktivnosti te prijedlozi za poboljšanje rada Udruge Prsten bile su teme okruglog stola na kojem su stariji članovi Udruge i članovi Foruma mladih imali priliku razmijeniti mišljenja i otvoreno razgovarati o radu Udruge, dosadašnjim postignućima i budućim aktivnostima.

Predsjednica Foruma mladih Klara Barišić istaknula da je Forum mladih imao 88 aktivnosti u prethodnom razdoblju, u što je uloženo puno energije i truda, te je podsjetila na važnost očuvanja korijena, zaključivši kako je nužna i prilagodba suvremenim tokovima. Također je napomenula da je uloga mladih u Udruzi do sada bila uglavnom logistička te da je potrebno postaviti smjernice i jasne ciljeve njihova budućeg djelovanja.

U raspravu su se uključili i drugi sudionici okruglog stola, juniori i seniori Prstena te su iznijeli različita mišljenja i promišljanja kako poboljšati međusobnu interakciju i intenzivirati angažiranje mladih u razvoju Prstena. Mogli su se čuti prijedlozi da se mladi bolje povežu s poduzetnicima kako bi možda u njima našli i svoje poslodavce te konkretne ideje o povlačenju sredstava iz EU-ovih fondova. Isticana je važnost osjećaja pripadnosti u odnosu na svoje podrijetlo, kao i nužnost promicanja BiH, a svi su se usuglasili oko toga da su ovakve rasprave nužne kako bi se osnažila komunikacija unutar Prstena i djelovanje Udruge koja čini dobro i čuva tradiciju.

Počasni predsjednik Prstena Mijo Marić izrazio je zadovoljstvo konstruktivnom raspravom, zaključivši kako je sada otvoren prostor za pojedinca, a vrlo je važno da se svatko u Prstenu osjeća dobro i da izrazi sebe. Što se tiče odnosa juniora i seniora, smatra da su tek u uzajamnom odnosu funkcionalni jer su potrebni jedni drugima.

Na kraju je predsjednik Udruge zahvalio svima na odazivu i sudjelovanju te na idejama i prijedlozima, zaključivši kako je potrebno i češće organizirati sastanke s ciljem jačanja međusobne suradnje u Prstenu koji nas je sve i povezao.