lip

Predstavnici Prstena na okruglom stolu u Banja Luci

Na inicijativu dopredsjednika Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Josipa Jerkovića, u Banja Luci je održan okrugli stol na temu “Hrvati u Republici Srpskoj – O(p)stanak“ na kojem su sudjelovali i predstavnici Udruge Hrvata BiH Prsten.

Izaslanstvo Prstena predvodio je predsjednik Udruge Pavo Zubak, a u izaslanstvu su bili dopredsjednik Ante Mandić te članovi Predsjedništva Ivica Nuić i Draženko Mamić.

Uz predstavnike 30 registriranih udruga koje rade na održivosti i opstojnosti Hrvata na tom području, na okruglom stolu sudjelovali su i brojni drugi politički i vjerski dužnosnici, kao što su banjalučki biskup Franjo Komarica i gvardijan s Plehana fra Anto Tomas, zastupnik i predsjednik Odbora za Hrvate izvan RH Božo Ljubić, saborski zastupnik u RH Željko Raguž, pomoćnica ministra gospodarstva te malog i srednjeg poduzetništva RH Ana Mandac, savjetnica s posebnim položajem za pitanje Hrvata u BiH Žana Ćorić, voditelj Službe za pravni položaj, kulturu i obrazovanje Hrvata u BiH Ivan Zeba, predsjednik Kluba Hrvata u Vijeću Naroda RS Ivo Mijić te vijećnici u Vijeću naroda Davor Čordaš i Ivo Kamenjašević, kao i drugi predstavnici Hrvata u institucijama RS-a.

Inicijator okruglog stola dopredsjednik RS-a Josip Jerković zahvalio je svima na odazivu te je u uvodnom izlaganju ukazao na probleme koji utječu na ostanak i opstanak ljudi na svojim ognjištima, a kao ključne istaknuo je problem masovnog iseljavanja i nezaposlenost te ostanak starije populacije. Zaključio je kako će, ako se aktivno ne uključe međunarodni donatori u obnovu i održivi povratak, i to malo Hrvata u RS-u nestati te bi o(p)stanak Hrvata na području entiteta Republika Srpska doista mogao postati upitan.

“Ako budemo čekali da Tajništvo za raseljene osobe i migracije Vlade RS-a ili Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BiH ili pak Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH obnovi sve objekte, silne zahtjeve od 5000 do 10 000 Hrvata na prostoru RS-a, onda mi to nećemo ni doživjeti. Postavlja se pitanje gdje su međunarodni donatori, zašto smo mi Hrvati ostavljeni na prostoru RS-a,“ kazao je Jerković, napomenuvši kako je sigurnosna situacija znatno bolja te kako imaju dobru suradnju s MUP-om RS-a.

Biskup Komarica poručio je da mira nema bez pravde te dodao kako mu se čini da tamo nema pravde. “Kako protumačiti da je nakon toliko donacija u RS-u na kraju prošle godine ostalo 7334 katolika, a na kraju rata nas je bilo više od 9430. Gdje je taj povratak koji se trebao dogoditi, gdje je to obnavljanje najplodnijeg dijela BiH, Posavine i Krajine? Ja sam duboko uvjeren da nema nijednog normalnog političara, dakako ni biskupa, svećenika ili intelektualca koji je uvjeren da je Bog stvorio ovako bogatu zemlju samo za zečeve, lisice i za ptice, a ne za ljude. Gdje su ti ljudi, za koga su neki ljudi ginuli, bili ubijani, za koga su neki ratovali i kome će ostaviti svu tu zemlju,“ zapitao se biskup Komarica.

Prema njegovim riječima Hrvatima je oduzeto jedno od temeljnih ljudskih prava – pravo da budu svoji na svom u toj zemlji. “Što Europa može ponuditi drugim kontinentima, kako će se ona ponašati prema izbjeglicama i prognanicima iz afroazijskih zemalja ako ne može srediti u svojoj kući, u BiH koja je dio europske kuće,“ rekao je Komarica.

Predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora Božo Ljubić smatra da ključ opstojnosti i funkcionalnosti BiH leži u poštivanju konstitutivnog prava hrvatskog naroda, a ključ funkcionalnosti i opstojnosti Republike Srpske u poštivanju konstitutivnih prava manjinskih naroda u tom entitetu. On je istaknuo da je ključno zalaganje Hrvatskog narodnog sabora i Vlade za opstojnost hrvatskog naroda u BiH za pomoć Hrvatima u RS-u. “U budućnosti BiH koja, nadam se, ide prema EU-u gdje je čeka Hrvatska, morat će ispuniti uvjete, prije svega poštivanje ustavnih prava svojih konstitutivnih naroda i građana,“ dodao je Ljubić.

U iznimno zanimljivoj raspravi sudjelovali su i predstavnici Prstena, a na kraju je dogovoreno da će se izraditi zaključci okruglog stola o temi kako osigurati o(p)stanak Hrvata u RS-u.