stu

U organizaciji Prstena održana tribina o raku dojke

U organizaciji Kluba žena i Kluba znanstvenika Udruge Prsten u Hrvatskoj Paneuropskoj uniji u Zagrebu 7. je studenog održana tribina pod nazivom Rak dojke – izazovi sadašnjice: amputacija ili rekonstrukcija?

Tim povodom u prostorijama HPEU-a okupili su se brojne čanice i članovi Udruge, među kojima i predsjednik Udruge Mijo Marić, glavni tajnik Marjan Biškić, predsjednik Kluba znanstvenika Ivo Grgić i predsjednica Kluba žena Gordana Jelavić, koja je pozdravila nazočne u ime organizatora. Izrazila je zadovoljstvo odazivom te zahvalila predavaču i domaćinima, ujedno suorganizatoru predavanja.

U ime domaćina okupljene je pozdravio Mislav Barišić, potpredsjednik Mladeži HPEU-a, a uvodno obraćanje održao je Ivan Marčeta, član Predsjedništva UBH Prsten i moderator tribine.

Potom je uslijedilo predavanje koje je održao doc. dr. sc. Zlatko Vlajčić, prim. dr. med., plastični kirurg u zagrebačkoj KB Dubrava i član Kluba znanstvenika UBH Prsten te HKD-a Napredak. Odmah na početku iznio je alarmantne podatke prema kojima svaka osma žena oboli od raka dojke te da u prosjeku godišnje u Hrvatskoj oko 2700 žena oboli od te zloćudne bolesti, a njih oko 850 od toga i umre. Dobra vijest je da se čak oko 80 % otkrije u ranoj, a svega oko 20 % u poodmakloj fazi bolesti, za što je u dobroj mjeri zaslužan i Nacionalni program  ranog otkrivanja raka dojke, koji se u Hrvatskoj provodi od 2006. godine.

U uvodnom je dijelu predavanja dr. Vlajčić govorio o incindenciji karcinoma dojke u svijetu, istaknuvši kako je to najčešći zloćudni tumor u žena, dok je kod muškaraca najčešći rak pluća i debelog crijeva, koji je kod žena pak na drugome mjestu po učestalosti. Porazan je i statistički podatak prema kojem je rak dojke najzastupljeniji u zapadnoj Europi, a još viši prosjek od toga ima Hrvatska.

Osvrnuo se i na načine uspostavljanja dijagnoze, napomenuvši da o metodi liječenja odlučuje multidisciplinarni tim, a potom je iznio kliničke smjernice za onkoplastično liječenje raka dojke, koje podrazumijeva remodeliranje ostatnog tkiva dojke. U sklopu prezentacije prikazao je i brojne šokantne fotografije kojima je želio zorno prikazati zašto je rekonstrukcija dojke bolja i prihvatljivija od amputacije.

“Dojka je simbol ženstvenosti, majčinstva, seksipila i plodnosti,“ istaknuo je dr. Vlajčić, zaključivši kako je upravo zbog svega navedenog jednako važna i za muškarca, te je poručio: “Žene daju biološku masu, a tko ima biološku masu, taj pobjeđuje!“

Nakon zanimljivog i iznimno poučnog predavanja uslijedila su pitanja i komentari okupljenih, a pokazano zanimanje za ovu temu, kako ženskog tako i muškog članstva Udruge, navodi nas na zaključak kako je ova tribina bila “pogodak u sridu“.

DOBRODOŠLI NA STRANICE UDRUGE "PRSTEN"

Udruga bosanskih Hrvata "Prsten" utemeljena je 9. listopada 2005. godine na Izbornoj skupštini u Zagrebu. Koncipirana je na regionalnom principu predstavnika općina Bosanske Posavine i Srednje Bosne. UBH "Prsten" je organizirana kao nevladina, nepolitička, neprofitna organizacija, a financira se članarinama, sponzorstvima i donacijama dobrih ljudi.

NAŠA VIZIJA
Udruga bosanskih Hrvata "PRSTEN" je vodeća, nepolitička i neprofitna Udruga u Hrvatskoj za promicanje i zaštitu tradicije, kulture, gospodarske suradnje, druženja i humanitarnog djelovanja Hrvata u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u cilju očuvanja temeljnih vrijednosti i jedinstva hrvatskog naroda i njegovog prosperiteta.

VRIJEDNOSTI KOJE NAS POVEZUJU
veličina u jednostavnosti, zajedničko podrijetlo, povijest, duh, mentalitet, sličan sustav vrijednosti i načela, solidarnost i spremnost na podršku, njegovanje tradicije i kraja iz kojeg dolazimo, humanitarno i karitativno djelovanje, gospodarsko povezivanje i nastup, ulaganje u znanje i obrazovanje, investiranje u razvoj pasivnih područja i tvrtki s tih prostora.

KAKO POSTATI ČLAN UDRUGE

Članom može postati svaka osoba koja prihvati Statut udruge "Prsten". Naša vrata su otvorena za sve ljude velikog srca i dobrih namjera, zato nam se pridružite! Prvi korak prema punopravnom članstvu je ispunjavanje on-line pristupnice, ovdje na našoj web stranici, koju možete pronaći u izborniku"članstvo" ili možete osobno doći u prostorije Tajništva Udruge ili Podružnice. Godišnja članarina iznosi: 50,00 kn za fizičke osobe, dok za pravne subjekte iznosi 1.800,00 kn za trgovačka društva, 900,00 kn za obrte.

NAČIN PLAĆANJA ČLANARINE:

Primatelj:
Udruga bosanskih Hrvata Prsten

Broj žiro-računa primatelja:

ili

Privredna banka Zagreb

Za uplate iz inozemstva:

IBAN: HR03 2390 0011 1003 2824 1,Valuta: € SWIFT: HPBZHR2X

Poziv na broj odobrenja: datum rođenja (ddmmgggg)
Opis plaćanja: članarina za godinu
Uplatitelj: vidljivo napisati ime i prezime

DONIRAJTE ZAKLADI PRSTEN

Donacije koje će pomoći radu naše ZAKLADE
možete uplatiti na

Zaklada "Prsten" Račun broj: IBAN: HR73 2390 0011 1003 4900 0

Na čemu Vam od srca zahvaljujemo!