stu

Predsjedatelj Predsjedništva BiH dr. Dragan Čović susreo se s predstavnicima vjerskih zajednica, te nekoliko bh. udruga u Canberri

Predsjedatelj Predsjedništva BiH dr. Dragan Čović, u okviru radnog posjeta Australiji, susreo se s predstavnicima hrvatske zajednice u Canberri u Hrvatskom klubu „Deakin“, koji su dr. Čovića informirali o općem stanju u hrvatskoj zajednici u Australiji. Iskazali su zahvalnost dr. Čoviću na posjetu i interesiranju, jer je nakon više od deset godina član Predsjedništva BiH ponovno posjetio Australiju.

Dr. Čović se susreo i s članicama bh. ženskog hora „Modra rijeka“, koji već preko dvadeset godina djeluje u Australiji. Članice hora “Modra rijeka” su većinom izbjeglice koje su u Australiju došle iz BiH, ali i ostalih zemalja bivše države. U razgovoru s dr. Čovićem istaknule su kako ovakav vid kulturne promidžbe predstavlja prigodu da daleko od domovine pokažu i dočaraju svu ljepotu kulturnog blaga koje predstavljaju sevdalinka i horska glazba zemlje njihovog podrijetla.

Veleposlanstvo BiH u Australiji organiziralo je u večernjim satima prijam u čast predsjedatelja Predsjedništva BiH dr. Čovića, kojem je nazočio veliki broj predstavnika diplomatskog kora, ali i bh. građana. Prije samoga početka prijama, dr. Čović je u vrtu Veleposlanstva BiH posadio drvo, kao znak prijateljstva žitelja BiH i Australije.

Na prijamu je dr. Čović imao prigodu razmijeniti mišljenja s brojnim žiteljima Australije bh. podrijetla, te se upoznati s djelovanjem nekoliko bh. udruga. Istaknuo je da udaljenost Australije ne smije biti prepreka razvitku odnosa s ovom zemljom, ali i sa bh. građanima koji su poveznica u izgradnji još boljih veza BiH i Australije.

Dr. Čović je iskoristio ovu prigodu da se susretne i s vjerskim vođama iz BiH koji djeluju u Australiji. Riječ je o Jasminu ef. Bekriću, muftiji Islamske zajednice BiH u Australiji, fra Miroslavu Jeliću iz Hrvatskog katoličkog centra u Canberri, te Goranu Čečezu, svećeniku iz Srpske pravoslavne crkve „Sv. Sava“. Razgovarali su o djelovanju vjerskih zajednica u Australiji. Istaknuta je iznimna važnost duhovne skrbi i njegovanja vjerskih običaja sve tri konfesije, kako bi se i na ovaj način konstantno osnaživala povezanost s maticom. Predsjedatelj Predsjedništva BiH dr. Čović na kraju susreta je vjerskim vođama poželio uspjeh u nastavku njihovog pastoralnog djelovanja.

(predsjednistvobih.ba)