srp

KUD “Prsten“ iz Osijeka na Danima Tolise i Đakovačkim vezovima

KUD UBH Prsten osnovan je 2015. godine i njeguje tradicionalne plesove Hrvata iz Bosne i Hercegovine. Društvo broji tridesetak članova, većinom studenata iz Bosanske Posavine koji ponosno predstavljaju tradicionalne vrijednosti svojeg zavičaja. Ove su godine nastupili na dvjema kulturno-umjetničkim manifestacijama, Danima Tolise i Đakovačkim vezovima.

"Dani Tolise" tradicionalna je manifestacija koja se održava tijekom lipnja jedanaestu godinu zaredom, uz niz sportskih, kulturno-umjetničkih i zabavnih sadržaja, a pokrovitelj je predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara. U sklopu manifestacije održava se i Međunarodna smotra folklora na kojoj je sudjelovalo desetak KUD-ova, među kojima i KUD UBH ”Prsten“ iz Osijeka. Mimohod se kretao kroz dijelove sela do igrališta, na kojemu je održana završnica smotre.

Brojni mještani častili su članove povorke svakojakim domaćim delicijama, a povorka je uzvratila pjesmom i plesom. Uz bogat i raznovrstan program prvi je put održan i izbor najljepše sudionice Smotre. Iz svake skupine sudjelovala je po jedna članica, predstavljajući svoju nošnju.

Smotru su zatvorili domaćini nastupom pred oko 1000 gledatelja, a na kraju su u kolu zaigrali i sudionici i gledatelji. Tijekom večere u dvorani Dvor uručena su priznanja i zahvalnice organizatorima, sudionicima i sponzorima Dana Tolise, a voditelj KUD-a UBH ”Prsten” Osijek Ivan Mijić u znak zahvalnosti uručio je organizatorima prigodan dar.

Početkom srpnja osječki je KUD ”Prsten“ sudjelovao i na Đakovačkim vezovima, čuvenoj manifestaciji izvornog narodnog folklora. Ta međunarodna manifestacija njeguje tradiciju i izvornost tog kraja, kao i ostalih krajeva Hrvatske i inozemstva.

Brojne folklorne skupine sudjelovale su na ceremoniji otvaranja i zatvaranja manifestacije pod nazivom ”Slavonijo, zemljo plemenita”, s bogatim glazbenim programom i izborom za najbolje nošeno narodno ruho, a u svečanoj povorci bilo je i dvadesetak članova KUD-a UBH “Prsten“ iz Osijeka.

Nastupili su u nošnjama Bosanske Posavine s područja općine Orašje te su uz zvukove violine i šargije bili jedni od najveselijih u povorci. Violinist je Stjepan Marić, šargijaš Ilija Marić, koji je ujedno predsjednik KUD-a, a koreograf Andrija Iža. Društvo redovito održava probe te radi na novim koreografijama, a svoje umijeće pokazuju i na svečanim večerima Udruge Prsten.