lip

Članice Kluba žena posjetile Udrugu ”Kragulj“

U sklopu realizacije projekta Kluba žena "Promocija Udruge - kontakti sa srodnim udrugama", kojemu je cilj povezivanje UBH Prsten sa sličnim i srodnim udrugama u RH i BiH pa i šire, članice Kluba žena posjetile su 7. lipnja Udrugu za očuvanje hrvatske kulturne baštine "Kragulj" u Svetoj Nedelji.

Udruga "Kragulj" osnovana je 2008. godine s ciljem poticanja, razvijanja i unapređenja kulture i čuvanja etnobaštine toga kraja i šire. Svoje ciljeve Udruga ostvaruje održavanjem raznih radionica, a osobitu važnost pridaje uključivanju djece i mladih te povezivanju sa starijim osobama, koje su "riznice sjećanja" starih običaja i umijeća.

Članice ”Kragulja“ dočekale su gošće iz Prstena u prostoriji u kojoj se okupljaju svake srijede. O njihovu radu i djelovanju govorila je predsjednica Udruge Iris Otmačić, a Udrugu Prsten predstavila je predsjednica Kluba žena Gordana Jelavić. Tridesetak žena, domaćica i gošći, vrlo brzo je našlo ”zajednički jezik“ te su nakon međusobnog predstavljanja i upoznavanja uslijedile razmjene korisnih informacija poput onih – kako napraviti baklavu i hurmašice, koja je razlika između pite u našem i njihovu kraju te kako izraditi kraluž. Svetonedeljski kraluž raskošna je pletena ogrlica i dio nakita narodne nošnje tog kraja, a upisom u registar zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara RH postaje i hrvatski suvenir.

Žene su uživale u druženju i kušanju ponekih ”specijaliteta“ – od samoborskih kremšnita do sarajevskih baklava, a domaćice su pripremile materijal i počele podučavati gošće umijeću izrade kraluža. No, kako je za to pa i sve druge spomenute aktivnosti potrebno više vremena i praktičnog rada, dogovorena su druženja i ubuduće uz zajednički rad i međusobno podučavanje.

Klub žena

KLUB ŽENA

Klub žena osnovan je 25. svibnja 2011. Temeljni cilj Kluba jest humanitarno i kulturno djelovanje.

Tijekom godine Klub organizira:

- humanitarne akcije
- stručna predavanja
- obilazak krajeva u Bosni i Hercegovini, suradnja sa srodnim udrugama žena u BiH i Hrvatskoj
- različita kulturna događanja(promocije književnih djela, tribine, predavanja)
- suradnju s drugim organizacijama i udrugama za zaštitu i promicanje prava žena
- njegovanje kulturnih običaja i tradicije bosanskih Hrvata.

Voditeljica Kluba žena bira se na dvije godine s mogućnošću ponovnog izbora.

Voditeljica Kluba 2011-2012 Dragica Šamija

Voditeljica Kluba 2012-2013 Anđa Mandić

Voditeljica Kluba 2014-2017 Gordana Jelavić

Zamjenica voditeljice: Dragica Šamija

ČLANSTVO

- Članice Kluba žena mogu biti sve  članice Udruge Prsten. Klub žena djeluje u skladu s odredbama Statuta Udruge.

SASTANCI Kluba

Sastanci se održavaju prema dogovoru jednom mjesečno u prostorijama Udruge, Ulica grada Vukovara 235.
Izvanredne sastanke saziva voditeljica Kluba.
Članice Kluba obavještavaju se o sastancima mailom ili sms-porukama.

IZDAVAČKA DJELATNOST

Članice Kluba mogu sudjelovati u pripremama za izdavanje časopisa Prsten, kako tiskanog tako i E-časopisa.