tra

Tradicijsko ukrašavanje pisanica

Uoči uskršnjih blagdana u Ogranku Sveta Nedelja priređeno je druženje članova i prijatelja Udruge Prsten uz ukrašavanje pisanica, i to po starim običajima, onima iz BiH i ovdašnjima.

U Društvenom domu u Kerestincu pokraj Svete Nedelje 6. travnja okupilo se petnaestak žena, među kojima su bile članice Ogranka i predstavnice Kluba žena iz Zagreba te članice Udruge Kragulj iz Svete Nedelje, a i ovom prigodom pridružio im se i glavnik tajnik Udruge Marjan Biškić, koji je ponovno pohvalio aktivnosti Ogranka Sveta Nedelja.

Predsjednik Ogranka Pavo Ćorluka osigurao je mnoštvo jaja za ukrašavanje, a njegova zamjenica Vera Rede okupila je vrijedne žene u čijim su se vještim rukama jaja pretvarala u prekrasne pisanice.

Neke su nastale šaranjem voskom – vosak se stavlja u ručno izrađenu spravicu i topi na plamenu svijeće te se potom otopljenim voskom ukrašava jaje, nakon čega se jaja kuhaju u boji pri čemu se vosak otopi, a mjesta koja su bila pokrivena voskom ostanu neobojena. Posebno je zanimljiva tehnika grecanje već obojenih jaja, uglavnom prirodnim bojama - u ljusci luka, cikle ili koprive. Na tako obojenom jajetu skalpelom ili drugim oštrim predmetom skida se boja i tako iscrtavaju različiti crteži.
Osim općenitih slika poput ptica i cvijeća, najviše pisanica ukrašeno je tradicijskim simbolima koje su Hrvatice katolkinje za vrijeme turske opsade u Bosni i Hercegovini tetovirale na tijelu kako bi se znalo kojoj vjeri i kojem narodu pripadaju.

I dok je nekima ukrašavanje pisanica išlo od ruke kao i spravljanje pita te su nastajala prava mala umjetnička djela, neki su se malo pomučili, no i ponešto naučili, a svi su se zajedno i ovaj put dobro zabavili i ugodno družili, što je također već običaj pa i tradicija u Prstenu.