ožu

Članice Kluba žena Osijek posjetile Sombor

Nakon nedavnog posjeta Orašju u Bosni i Hercegovini, članice Kluba žena iz Podružnice Osijek uoči Dana žena posjetile su i Sombor, grad u Bačkoj u Vojvodini (Srbiji) u kojem žive i brojni Hrvati.

Osječanke predvođene čelnicom tamošnjeg Kluba žena Anom Stanić primio je dogradonačelnik Sombora Antonio Ratković. Sastali su se u zgradi nekadašnjeg sjedišta Bač-Bodroške županije, sadašnje Općine Sombor. Somborski dogradonačelnik upoznao ih je s radom i planovima Općine Sombor, a u razgovoru  su saznale kako se živi i radi u tom malom vojvođanskom gradu, ujedno administrativnom središtu Zapadnobačkog okruga.

Taj lijepi gradić u Bačkoj smješten je  na dnu bazena nekadašnjeg Panonskog mora, na obalama rječice Mostange. Općinu Sombor čini i 18 salaških naselja, kao i 15 okolnih sela. Ime grada potječe od riječi od Samobor - bor na osami ili osamljeni bor, što je i razumljivo jer Sombor ima najviše kultiviranih zelenih površina po stanovniku u Europi.

S vremenom grad Sombor postaje važno prometno čvorište te trgovačko, obrtničko i industrijsko središte. U XIX. stoljeću bunjevački Hrvati, većinom zidari i tesari te krovopokrivači, organiziraju prvu sindikalnu podružnicu, što dovodi do njihove dodatne emancipacije.

Sombor je i važno kulturno središte, a dio kulturne tradicije toga kraja predstavlja i  Kulturno-umjetničko društvo ”Silvije Strahimir Kranjčević“ iz susjednog sela Bereg, naseljenog potomcima bunjevačkih Hrvata. KUD njeguje hrvatsku tradiciju i običaje, a kako se Klub žena Osijek teži povezati sa srodnim udrugama, ovo je bila prilika za  bolje upoznavanje.

Članice Kluba žena u društvu su domaćina obišle grad, a nakon cjelodnevnog izleta i druženja sa Somborcima iz KUD-a te dogradonačelnikom Sombora zaključile su kako je ovo prekrasno iskustvo poticaj za daljnje aktivnosti u sklopu Kluba žena, a sve u cilju promicanja naših tradicijskih vrijednosti i kulture te ujedno upoznavanja drugih, pa i izvan granica Lijepe Naše.

Klub žena

KLUB ŽENA

Klub žena osnovan je 25. svibnja 2011. Temeljni cilj Kluba jest humanitarno i kulturno djelovanje.

Tijekom godine Klub organizira:

- humanitarne akcije
- stručna predavanja
- obilazak krajeva u Bosni i Hercegovini, suradnja sa srodnim udrugama žena u BiH i Hrvatskoj
- različita kulturna događanja(promocije književnih djela, tribine, predavanja)
- suradnju s drugim organizacijama i udrugama za zaštitu i promicanje prava žena
- njegovanje kulturnih običaja i tradicije bosanskih Hrvata.

Voditeljica Kluba žena bira se na dvije godine s mogućnošću ponovnog izbora.

Voditeljica Kluba 2011-2012 Dragica Šamija

Voditeljica Kluba 2012-2013 Anđa Mandić

Voditeljica Kluba 2014-2017 Gordana Jelavić

Zamjenica voditeljice: Dragica Šamija

ČLANSTVO

- Članice Kluba žena mogu biti sve  članice Udruge Prsten. Klub žena djeluje u skladu s odredbama Statuta Udruge.

SASTANCI Kluba

Sastanci se održavaju prema dogovoru jednom mjesečno u prostorijama Udruge, Ulica grada Vukovara 235.
Izvanredne sastanke saziva voditeljica Kluba.
Članice Kluba obavještavaju se o sastancima mailom ili sms-porukama.

IZDAVAČKA DJELATNOST

Članice Kluba mogu sudjelovati u pripremama za izdavanje časopisa Prsten, kako tiskanog tako i E-časopisa.