tra

3. međunarodni dan sporta za razvoj i mir - Forum mladih UBH Prsten za svjetski razvoj i mir putem sporta

U travnju 2014. godine Ujedinjeni narodi i Međunarodni olimpijski odbor potpisuju povijesni sporazum s ciljem osnaživanja suradnje tih dviju organizacija na najvišoj razini. Sporazum naglašava da MOO i UN dijele jednake vrijednosti za doprinos miru i boljem svijetu kroz sport kao univerzalnoj vrijednosti čovječanstva.

U rujnu 2015. godine Ujedinjeni narodi prihvaćaju rezoluciju Program za održivi razvoj 2030. u kojoj se nalazi akcijski plan za globalni prosperitet, planetu i čovječanstvo. Uloga sporta opisana je kao ključna u ostvarivanju razvoja i mira, promicanju tolerancije i poštovanja, osnaživanju žena i mladih te pojedinaca i društva u cijelini.

Tim je povodom obilježavanjem 3. Međunarodnog dana sporta za razvoj i mir na Zagrebačkom Velesajmu održan malonogometni turnir u organizaciji Hrvatske olimpijske akademije, Hrvatskog olimpijskog odbora i Hrvatskog društva za Ujedinjene narode.

Na turniru je sudjelovalo 14 ekipa redom predstavljajući različite institucije i organizacije s ciljem međusobnog povezivanja i slanja poruke zajedništva u ostvarivanju boljeg društva.

Prve utakmice odigrale su ekipe novinara Hrvatske televizije i glumaca Satiričkog kazališta Kerempuh te Hrvatskog Crvenog križa (Red Cross All Stars) i Hrvatske olimpijske obitelji. U međusobnim susretima sudjelovale su i dvije malonogometne ženske ekipe, MNK Alumnus i MNK Kozakiv, kao i niz drugih, među ostalim, Europske sveučilišne igre 2016, Klub Alpbach Hrvatska, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Forum mladih Udruge Prsten, Coca-Cola i Klub mladih Moslavina.

Prije samog početka svi su kapetani ekipa svečano potpisali Certifikate obećanja za stvaranje partnerstva u postizanju Ciljeva održivog razvoja.

Za momčad Foruma mladih nastupio je predsjednik FM-a Tonči Visković, njegov zamjenik Filip Biškić, stipendist Stipo Dajaković i članovi Juro Šokčević i Ivan Šošić. Nakon tri pobjede u finalu ih je dočekala odlična i uigrana momčad Fakulteta političkih znanosti te FM gubi u finalu sa 6:3.