vlj

Program rada Kluba znanstvenika za 2016. godine

Program rada za 2016. godinu je sukladan općem programskom cilju kluba Klub a to je „povezivanje i suradnja znanstvenika i članova Udruge Prsten u svrhu promicanja, razvoja i očuvanja prosvjetnih, znanstvenih, kulturnih, gospodarskih, informacijskih i povijesnih vrednota i postignuća Hrvata i drugih građana iz Bosne i Hercegovine“.

U skladu s općim ciljem, djelatnosti Kluba bi se i u 2016. odvijale kroz:

• organiziranje znanstvenih skupova, okruglih stolova, rasprava, javnih predavanja i tribina o temama vezanim za djelovanje Udruge Prsten;
  • suradnju u izdavanju časopisa i drugih znanstvenih i stručnih publikacija;
  • suradnju s odgovarajućim asocijacijama, akademijama znanosti, obrazovnim i znanstvenim institucijama u Hrvatskoj i inozemstvu;
  • skrb o razvoju znanstvenoga podmlatka.

Kao aktivnosti predlažu se:

• nastavak ažuriranja evidencije članova Kluba te aktivnosti na proširenju članstva;
  • na temelju prethodnog značajnija distribucija informacija bitnih za članove Kluba i UBH Prsten;
  • rad na promociji Kluba u prilikama kada je to moguće;
  • priprema i održavanje okruglih stolova, tribina i znanstveno-stručnog skupa;
  • u glasilu Prsten objavljivati priloge o djelovanju Kluba znanstvenika i druge znanstvene priloge;
  • sve aktivnosti bi se odvijale u suradnji s drugim Klubovima Udruge, a pojedine bi se organizirale u suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom, Maticom Hrvatske, HKD Napredak te, teme vezane za poljoprivredu, u suradnji s Hrvatskim agroekonomskim društvom;
  • poticati aktivnije uključenje podružnica Udruge Prsten

Sjednice Vijeća Kluba

Planiraju se održati najmanje 2 sjednice Vijeća Kluba godišnje na kojima se pripremaju konkretne aktivnosti u provedbi programa rada Kluba.

Za 2016. godinu su planirane slijedeće tribine:

• u suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom tribina: „Čeka li Hrvatsku i BiH grčki scenarij?“; Zagreb
  • u suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom i HAED-om tribina: „Mogućnosti ekološke proizvodnje u Bosanskoj Posavini“, Zagreb
  • u suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom i HAED-om tribina: „Tla, šume i vode – neprocjenjiva bogatstva Bosne i Hercegovine i Hrvatske – resursi budućnosti“, BiH ili Hrvatska
  • U suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom tribina „Kako ubrzati pristup Bosne i Hercegovine EU“, Zagreb
  • U suradnji U suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom tribina: „Migracije Hrvata iz BiH prema RH i svijetu“
  • U suradnji U suradnji s Hrvatskom Paneuropskom unijom i HAED-om tribina: „Kako staviti u funkciju zemljište BiH Hrvata u iseljenim krajevima“
  • U suradnji a Maticom Hrvatskom i HAED-om tribine: Strateške odrednice poljoprivrednog razvitka Republike Hrvatske – nekoliko tema

Suradnja s drugim udrugama i ustanovama

Članovi Kluba sudjelovali bi po mogućnosti na skupovima i održavali predavanja u podružnicama Udruge, te osobito na poziv i u suradnji s udrugama i ustanovama iz Bosne i Hercegovine.

Prekogranična suradnja

Klub će sudjelovati u projektima prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Izdavačka djelatnost

Članovi Kluba sudjelovat će u pripremi publikacija vezanih uz skupove Kluba i Udruge te u prilozima za glasilo Prsten.

Zagreb, 8. veljače 2016.

Izv. prof. dr. sc. Viktor Milardić
Izv. prof. dr. sc. Ivo Grgić

KLUB ZNANSTVENIKA

Okuplja i povezuje znanstvenike i druge članove, koji imaju akademske znanstvene titule ili se bave znanstvenim radom, u okviru Udruge bosanskih Hrvata „Prsten“, a djeluje na području Republike Hrvatske sukladno Statutu Udruge i Zakonu o udrugama.

Programski cilj: Povezivanje i suradnja znanstvenika i članova Udruge bosanskih Hrvata „Prsten“ u svrhu promicanja, razvoja i očuvanja prosvjetnih, znanstvenih, kulturnih, gospodarskih, informacijskih i povijesnih vrednota i postignuća Hrvata i drugih građana iz Bosne i Hercegovine.

VIJEĆE KLUBA

Vijeće Kluba od devet članova čine predsjednik i zamjenik predsjednika Kluba i sedam članova izabranih na prijedlog predsjednika, vodeći računa o ravnomjernoj zastupljenosti znanstvenih područja.

Vijeće Kluba razmatra i donosi program rada Kluba, izviješće o radu te druge aktivnosti vezane uz rad Kluba. Vijeće Kluba bira se na dvije godine, a mandat se može ponoviti.

PREDSJEDNIK KLUBA

prof.dr.sc. Ivo Grgić

• poljoprivredne znanosti
• Institucija: Agronomski fakultet Sveučilišta Zagrebu
• e-mail adresa: igrgic@agr.hr

ZAMJENIK PREDSJEDNIKA KLUBA

dr.sc. Krunoslav Zmaić

poljoprivredne znanosti
• Institucija: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta u Osijeku
• e-mail adresa: kzmaic@pfos.hr

ČLANOVI VIJEĆA:

1) Dr.sc. Vjekoslav Bratić

2) Mr.sc. Mario Raguž

3) Prof.dr.sc. Ivo Matić

4) Dr.sc. Vladimira Vuletić

5) Prof.dr.sc. Darko Tipurić

6) Dr.sc. Josip Burušić

7) Izv.prof.dr.sc. Viktor Milardić

KAKO POSTATI ČLANOM KLUBA ZNANSTVENIKA?

Član Kluba može biti državljanin Republike Hrvatske, strana osoba koja ima stalni ili privremeni boravak u Hrvatskoj i pravna osoba koja dragovoljno pristupi Klubu, sukladno Pravilima Kluba znanstvenika. Članovi su Kluba istodobno i članovi Udruge bosanskih Hrvata „Prsten“ sukladno odredbama Statuta Udruge.

Članovi Kluba mogu biti:

• redoviti
  • počasni
  • pridruženi.
Redoviti i počasni članovi mogu biti fizičke, a pridruženi članovi pravne osobe.
Redoviti članovi Kluba mogu postati sveučilišni profesori i drugi članovi Udruge bosanskih Hrvata „Prsten“ koji imaju magisterij i doktorat znanosti, ili su se istaknuli svojim znanstvenim radom.