svi

Šetnja Zagrebom – kroz prošla vremena

Pripremio: Prsten

Čovjek modernog doba, priključen slušalicama na mobitel, često juri gradom ne primjećujući stare zidine, šetališta, crkve, katedrale – monumentalne građevine oko sebe. Među njima su se ugnijezdili mali kafići, galerije, skulpture premreživši XX. stoljeće, sad već tako daleko, kroz prošla stoljeća. Urbana arhitektura stare jezgre Zagreba dok je još bio podijeljen na Gradec i Kaptol bogata je zanimljivim pričama u kojima se miješaju istina i pučka mitologija nastala prepričavanjem i iskrivljavanjem događaja.
O njihovoj povijesti i nastanku znaju tek zaljubljenici u prošla vremena ili stručnjaci. Kako bi ispravili vlastiti nemar, grupa mladih i žena iz Foruma i Kluba žena odlučila je prošetati starom jezgrom Zagreba i poslušati predavanje studentice Blanke Šamije, članice Foruma mladih o renesansnim, baroknim, klasicističkim vremenima u kojima su nastajale zagrebačke znamenitosti. Od zagrebačke katedrale, niz Stube biskupa Duha, preko Krvavog mosta, kroz Kamenita vrata do Markova trga, sjedišta političke moći kroz tolika stoljeća. Put je krivudao od crkve do crkve.

Osvijestivši duh prošlih vremena pozdravili smo Mariju Jurić Zagorku u Tkalčićevoj, Doru Krupićevu kod Kamenitih vrata i A. G. Matoša na Strossmayerovu šetalištu.
Prekrasna svibanjska šetnja ogrnuta plaštem prošlosti dugo će ostati u sjećanju, a možda nekog potakne da uzme u ruke knjigu o Zagrebu ili pročita nezaboravne kolumne Zvonimira Milčeca o Zagrebu.